fbpx
Program prednášok a workshopov

1. blok prednášok (prízemie Malá sála)

Umelá inteligencia vo fotografii, báť sa jej alebo nie?

Prednášajúci: Ľubo Špirko

  • Väčšinou sa bojíme toho čo nepoznáme.
  • Ako využiť umelú inteligenciu vo svoj prospech.
  • Avšak zistíme princíp umelá inteligencia funguje, tak zásade budeme vedieť využiť výhody ktoré nám poskytuje. 
  • Ako je možné použiť umelú inteligenciu fotografii pre vlastnú tvorbu?

Case study: portréty  z projektu Almost White, Ako sa dostať k osobe, ktorú chcem portrétovať, ako komunikovať s modelom, čo s výsledkom? 

Tvár krajiny

Prednášajúci: Boris Németh

So svojím fotoaparátom stretáva veľa nevšedných ľudí ktorých fotografuje nielen na svojich cestách po svete ale aj v ateliéri, ktorý má v Novej Cvernovke. A práve o spôsobe fotenia portrétu v krajine a o komunikácii s ľuďmi pred objektívom bude prednáška “Tvár krajiny”.

Spravodajská fotografia

Prednášajúci: fotograf Denníka N Tomáš Benedikovič (Canon)

Krajinárska fotografia

Prednášajúci: Boris Michaliček (Canon)

Dobrodruh s kamerou v ruke
 
Vydať sa na cestu za objavovaním nových a neprebádaných častí sveta a tradícií je niečo, čo by chcel takmer každý. Avšak keď sa spojí túžba spoznávať s umením točiť môže z toho vzniknúť dielo, ktoré má nepredstaviteľnú hodnotu. Pre mňa ako kameramana sa objektív stáva vyprávačom príbehov. Každý záber uchováva kúsok dobrodružstva, umožňujúc nám zdieľať kúzlo našej cesty so svetom. Ako si správne vybrať techniku, ktorou môžem tieto zážitky cez obraz prerozprávať ľuďom? Moje skúsenosti s točením v kmeňoch, ako aj pár tipov a trikov ako môžeš zo svojho cestovateľského dokumentu vyťažiť čo najviac sa dozvieš práve na tejto prednáške 🙂
 
Ako komunikovať s modelkou – nemodelkou

Prednášajúci: Lenka Imrichová

Na prednáške sa dozviete základy komunikácie s modelkou resp. klientkou, ktorá nemá skúsenosti s fotením. Prednáška Vás prevedie procesom prípravy modelky na fotenie, rozdielmi v žánroch fotografie, samotnými pózami, použitím pomôcok a rekvizít až po ukážku chýb v pózovaní. Ponúkne vám tipy ako vybrať správne oblečenie a zvoliť pózy, ktoré budú lichotivé a prinesú výsledok, s ktorým budú spokojné obe strany, fotograf aj modelka.

Nezlomní – príbehy z Ukrajiny

Prednášajúci: Marcel Rebro a Janka Čavojská

Fotožurnalisti Jana Čavojská a Marcel Rebro navštívili Ukrajinu viac krát, ale spoločne prvý krát v júni 2023. Marcel vtedy potreboval dopraviť na Donbas automobil, čo zakúpil z príspevkov donorov na Slovensku a v Čechách. Vypadol mu partner, oslovil preto Janu a tá okamžite súhlasila. Okrem terénneho automobilu pre obrancov na Donbase, dopravili do Chersonskej oblasti zatopenej vodou so zničenej Kachovskej  priehrady humanitárnu pomoc pre civilné obyvateľstvo – najmä člny a dezinfekčné prostriedky. Strávili nejaký čas s vojakmi na frontovej línii. V auguste absolvovali ďalšiu cestu – tento krát navštívili tábor pre siroty a ovdovelé ženy po ukrajinských vojakoch, rehabilitačné centrum pre zranených vojakov, priviezli veci pre vojakov pri Chersone, nocovali s vojakmi v zákopoch na línii, navštívili Izjum spolu s mobilnou lekárskou ambulanciou. Aktuálne plánujú tretiu spoločnú výpravu, z ktorej by sa mali vrátiť deň pred plánovanou prezentáciou. Rozprávať budú o svojich cestách a zážitkoch z vojnou zužovanej Ukrajiny, ale hlavne o jej nezlomných obyvateľoch a obrancoch.

Amazing Planet a Filip Kulišev

Prednášajúci: Filip Kulišev

Slovenský fotograf a cestovateľ Filip Kulisev predstaví na podujatí FotoSlovakia tri filmy. Prvým z nich je dvojminutová upútavka k 25-minútovému filmu Moje Slovensko. Ide o súčasť rovnomennej publikácie Filipa Kuliseva, ktorú len pred niekoľkými dňami slávnostne pokrstil český herec Jaroslav Dušek. Autor v ňom predstaví Slovensko netradične z vtáčej perspektívy, vďaka čomu ešte viac vyniknú mnohé prírodné, historické, či kultúrne krásy. Na Moje Slovensko nadviaže druhý film, Amazing Planet. Takmer 20 minút dychberúcich záberov z dronov a helikoptér, podfarbuje podmanivá hudba plná emócií z najlepších hollywoodskych filmov. Vďaka pohľadom z výšky vidíme mnoho detailov, ktoré nám bežne ostávajú skryté. Krásy a rozmanitosť  odľahlých ostrovčekov v tichomorskej Polynézii, Melanézii a Mikronézii, podmanivú atmosféru na plážach Seychelov, či pekelné potoky lávy na Havajských ostrovov. Jednou z unikátnych častí filmu sú zábery erupcie na ostrove La Palma, kde vulkán chrlil oheň až do výšky 700 metrov.  Aj v krajinách plných ľadu a snehu sa bude na čo pozerať. Úchvatná je najväčšia kolónia tučniakov kráľovských na ostrove Južná Georgia, stratené ľadovce v okolí kanadského Newfoundlandu alebo najsilnejší atómový ľadoborec na svete, ktorý pomaly, ale isto smeruje k Severnému pólu. Záverečnú časť filmového predstavenia tvorí 26-minútový pohľad do zákulisia tvorby slovenského fotografa. Filip Kulisev pustí divákov „do kuchyne“ vzniku svojich najlepších fotografií. Môžu sa tešiť na zábery útoku slonieho stáda v Namíbii, plavby v desať metrových vlnách v Drakovom prielive, šnorchlovania so stovkami tisíc zlatých medúz na súostroví Palau, kajakovanie s veľrybami na Antarktíde či brázdenie riek terénnym vozidlom na Islande.

2. blok prednášok a prezentácií (poschodie – miestnosť 275)

Ako vytvoriť kvalitnú fotografiu v náročných podmienkach?

Prednášajúci: Filip Hrebenda

Krajinárska fotografia je jedným z najkrajších, no zároveň najnáročnejších žánrov. Mnohí si myslia, že podstatou fotografie krajiny je urobiť si výlet a slačiť spúšť. V skutočnosti ale za kvalitnou fotkou krajiny často stoja celé hodiny a dni strávené v extrémnych podmienkach, množstvo nepohodlia a bolesti. Napriek tomu je to žáner, ktorý nás krajinárov napĺňa.

Ako sa pri podobnom fotení vysporiadať s extrémnymi podmienkami? Ako sa fotí v krutej zime, silnom vetre alebo pri horúcej láve? Čo ti pomôže aby si aj napriek takýmto podmienkam urobil/a kvalitnú fotografiu?

To sa dozvieš v rámci prednášky “Ako vytvoriť kvalitnú fotografiu v náročných podmienkach?” od Filipa Hrebendu.

Predstavenie noviniek Sony

Prednášajúci Ján Tichý (SONY)

Prednáška je zameraná na predstavenie a preskúmanie najnovších modelov fotoaparátov od spoločnosti Sony. Podrobne sa budeme venovať niekoľkým kľúčovým témam a novým funkciám:

Technológie a snímače: dozvieme sa o najnovších snímačoch a technológiách, ktoré spoločnosť Sony implementovala do svojich fotoaparátov, vrátane pokročilých obrazových snímačov, procesorov a technológií stabilizácie.

Modely fotoaparátov: Predstavíme a preskúmame niekoľko konkrétnych modelov fotoaparátov vrátane ich kľúčových funkcií, špecifikácií a použitia.

Objektívy a príslušenstvo: Pozrieme sa na širokú škálu objektívov a príslušenstva, ktoré sú k dispozícii pre fotoaparáty Sony, a na to, ako ovplyvňujú fotografické možnosti. Fotografické tipy a triky: podelíme sa o užitočné tipy a triky na vylepšenie vašich fotografií pomocou funkcií a technológií fotoaparátov Sony. Súčasťou prezentácie bude aj čas na otázky a odpovede, v ktorom môžu účastníci klásť otázky týkajúce sa konkrétnych modelov fotoaparátov alebo funkcií. Táto prednáška je ideálna pre fotografov a fotografických nadšencov, ktorí chcú získať hlbší prehľad o svete fotoaparátov Sony a ich inováciách.

Nebojte sa analógu (Fomei)

Film je možné vyvolať aj bez potreby temnej komory – LAB-box prakticky – prednášajúci Josef Duchoslav (Fomei)

Moderné domáce laboratórium (Fomei)

Fotka nemusí byť vždy len lesklá alebo matná – voľba papiera ako súčasť diela fotografa – prednášajúci Josef Duchoslav (Fomei)

Nastavení foťáku na video (Sony)

Prednášajúci David Kašpárek (SONY)

Táto prednáška sa zameria na to, ako správne nastaviť fotoaparát Sony na snímanie videa. V 45 minútach sa bude venovať základným krokom nastavenia fotoaparátu na dosiahnutie najlepších výsledkov pri natáčaní videa. Prednáška bude pozostávať z nasledujúcich častí:

Úvod do nastavenia videa vo fotoaparáte Sony – V tejto časti budú vysvetlené základné pojmy, ako je rozlíšenie videa, snímková frekvencia a kodeky. Predstavia sa aj rôzne typy objektívov, ktoré možno použiť na snímanie videa.

Nastavenie fotoaparátu na snímanie videa – Táto časť bude venovaná praktickým nastaveniam fotoaparátu na snímanie videa. Budú zahrnuté kroky, ako je zmena režimu expozície, nastavenie zaostrenia, zmena citlivosti ISO a ďalšie.

Výber správneho príslušenstva – Pri snímaní videa možno použiť rôzne príslušenstvo, ako sú stabilizátory obrazu, mikrofóny a externé monitory. V tejto časti sa predstavia rôzne typy príslušenstva a vysvetlí sa, ako môžu ovplyvniť výsledný obraz.

Na konci tejto prednášky by mali účastníci lepšie pochopiť, ako správne nastaviť fotoaparát Sony na snímanie videa a ako dosiahnuť najlepšie výsledky pri snímaní videa.

Nové grafické monitory EIZO a tři základní kroky pro správnou instalaci monitoru

Představení novinek fotografické řady EIZO ColorEdge:

  • CS2400R: cenově nejdostupnější grafický monitor EIZO s gamutem sRGB a s USB-C
  • CS2400S: cenově nejdostupnější grafický monitor EIZO s širokým gamutem a s USB-C
  • 27“ monitory s podporou HDR pro úpravu a zpracování videa CG2700S a CG2700X

Představení tří jednoduchých kroků pro snadnou instalaci monitoru po vybalení z krabice, abyste mohli začít rovnou pracovat.

Přednášející: Ing. Antonín Charvát

O společnosti: EIZO je japonské slovo znamenající „obraz“. Cílem společnosti je výroba nejlepších zobrazovacích řešení pro každou oblast použití. Společnost byla založena více než před 50 lety v Japonsku a postupně dosáhla pozice předního světového výrobce špičkových zobrazovacích systémů. Její řada profesionálních grafických monitorů s označením ColorEdge nabízí špičkové displeje s prvotřídním pokrytím barevného prostoru, jednoduchou hardwarovou kalibrací bez ztrát, propracovanou tovární kalibrací a pětiletou zárukou.

Hybridne zariadenia foto/video v jednom (Canon)

Prednášajúci: Michal Barok

Všetko, čo potrebujete vedieť o objektívoch

Prednášajúci: Karol Srnec

Objektívy sú najdôležitejším prvkom výbavy fotografa. Viac ako fotoaparát vplývajú na výsledok. Ovplyvňujú uhol záberu, perspektívu, hĺbku ostrosti, bokeh, to čo môžete fotografovať. Sú úzko prepojené s vizualizáciou, schopnosťou predstaviť si ako bude výsledný záber vyzerať. Spolu sa pozrieme na to, aké druhy objektívov poznáme a ako ich využiť, niekedy aj netradične.

Svietenie portrétu a tvorba svetelných atmosfér

Prednášajúci: Daniel Kontúľ (Focus Nordic)

Otvorený fotoateliér – Vestibul

Ako svietiť s FOMEI bajonetovými LED svetlami

Prednášajúci: Ján Novák

Bajonetové LED svetlá sú skvelým nástrojom na tvarovanie svetla. Na modelke si vyskúšame prierez FOMEI bajonetovej LED svetelnej techniky s rôznymi nástavcami a ukážeme si praktické ukážky svietenia. Okrem svietenia modelky sa naučíme pracovať s LED svetlami samotnými, teda ako ich uviesť do prevádzky a nastavovať. Budeme veľmi radi za kladené otázky a zvedavosť návštevníkov. So sebou je vhodné mať fotoaparát s objektívom v rozsahu ohnísk 35 – 85 mm (Ideálne je napríklad 50 mm alebo 24-70 mm).

Kreatívne svietenie pri portrétnej fotografii – fotografický workshop

Prednášajúci: Filip Nagy (Canon)

 

Pri otvorenom ateliéri budú k dispozícii tlačiarne na tlač fotografii pre návštevníkov FOTO Slovakia 2023.

Workshopy v exteriéri

Portrét v prirodzenom svetle

Lektor: Ján Tichý (Sony)

Tento portrétny workshop s fotografom Janom Tichým, ktorý je ambasádorom spoločnosti Sony, je určený pre fotografov, ktorí sa chcú zdokonaliť vo fotografovaní portrétov pomocou fotoaparátov Sony. Workshop bude trvať 90 minút a bude sa konať v exteriéri v blízkosti DK Ružinov. Účastníci sa naučia tipy a triky týkajúce sa kompozície, osvetlenia a práce s modelom. Workshop je ideálny pre fotografov všetkých úrovní, účastníci budú mať možnosť klásť konkrétne otázky a počas fotografovania si budú môcť vyskúšať aj vybrané zariadenia Sony vrátane nových produktov. Na workshope bude prítomná modelka. Odporúčame priniesť si vlastnú SD kartu.

Tieto stránky používajú cookies. Cookie Policy