Ľubo Špirko

Popredný slovenský fotograf, ktorý je známy vďaka figurálnym fotografiám ľudského tela v zaujímavých kompozíciách a polohách, v akých ho bežne nevidíme.  U mnohých je pokladaný za fotografa aktu, no celkom tak tomu nie je.

Ľubo Špirko sa narodil v Levoči pred 52 rokmi, vyrastal v Trnave a do Bratislavy prišiel študovať jadrové inžinierstvo. Svoj život však vedel ovplyvniť a rozhodnúť sa v pravom čase pre dobré zmeny, aby mohol robiť v živote to, čo ho baví.

Ako ste sa dostali k profesionálnej fotografii?

Ja som začal fotiť už dosť dávno, keď som mal asi 8 rokov. Chcel som fotografiu aj študovať, no za bývalého režimu študovať umenie nebolo jednoduché vzhľadom na to, koľko záujemcov prijali a čo všetko sa od nich vyžadovalo a to nielen po technickej a umeleckej stránke, ale aj po názorovej a dôraz sa kládol aj na umelecké zázemie. U nás v rodine sa však umeniu nikto nevenoval a tak som nakoniec študoval technický smer. Ale nepracoval som v tejto oblasti ale v ekonómii. 12 rokov som robil manažéra prevažne v IT oblasti. V 35 rokoch som sa rozhodol venovať fotografii profesionálne, robiť niečo, čo ma baví a čo nemusí prinášať prioritne iba peniaze, aj keď je to príjemné si zarábať na život niečím, čo človeka baví. Dnes, vďaka mnohoročnej praxi v ekonómii, viem dobre predpokladať vývoj v zhodnocovaní práce v umení, keďže toto sa riadi podľa určitých pravidiel, ako nakoniec takmer každý biznis. Samozrejme, že by bolo plytké ostať iba pri peniazoch, aj keď tieto človeka môžu posunúť ďalej, minimálne čo sa týka kvalitného vybavenia, ktoré je drahé a zdrojov na ďalšie, väčšie projekty.

Čo je teda pre vás na fotografii najdôležitejšie?

Pre mňa je fotografia v prvom rade príležitosťou stretnúť sa s človekom. Je to prostriedok, ako sa stretnúť s ľuďmi, s ktorými by som sa nestretol, keby som nefotografoval. S mnohými modelmi, ktoré mi „stáli“ pred objektívom mám priateľský vzťah doteraz a na fotografovaní sa mi páči práve komunikácia. Najlepší pocit je z fotografovania, pri ktorom vám človek niečo dá zo seba. Najviac sa to dá odhaliť pri portrétoch, aj keď toto nie je komerčná vec. Celý rozhovor si môžete prečítať na ephoto.sk.

Webstránka:  www.lubospirko.sk

          

 

Posted in Prednášajúci.